Lokalita Košice
Email
Image

Útulky

Image
Všetky potrebné informácie nájdete predovšetkým priamo na webe útlku. My Vám tu posúvame hlavne tie o osvojení psíkov.
O nás


Naše občianske združenie Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov vzniklo v roku 2001 v Košiciach vďaka zanieteným dobrovoľníkom. Cieľom OZ UVP bolo vybudovanie útulku pre nechcené zvieratká v Košiciach, pretože v tom čase neexistoval žiaden útulok na východe Slovenska, organizovanie pravidelných výcvikov a podujatí pre verejnosť, canisterapie a osveta hlavne medzi deťmi a mládežou.

Počas prvých štyroch rokov sme mali k dispozícii menší priestor, kde sme mohli v provizórnych podmienkach prichýliť a pomáhať niekoľkým psíkom z ulice. Aj keď členovia OZ UVP intenzívne hľadali pozemok vhodný na výstavbu útulku, podarilo sa to až v roku 2005, kedy sme za symbolickú korunu, od mesta Košice, získali do prenájmu pozemok medzi Haniskou a Ľudvíkovým dvorom. Pozemky boli husto zarastené krovím, bez inžinierskych sietí. Nasledovali mesiace práce dobrovoľníkov, klčovanie krovín, úprava terénu, betónovanie tyčí na oplotenie, výstavba kotercov, búd a samozrejme permanentné zháňanie finančných prostriedkov.  Postupne sme začali sťahovať prvých štvornohých podnájomníkov do priestorov útulku. Začínali sme s pätnástimi psíkmi, no rýchlo pribúdali ďalší z ulice, taktiež aj mačičky. Prvé tri roky boli najťažšie.

Po krátkom čase nám už nestačili počiatočné priestory v útulku. S rýchlo pribúdajúcimi psíkmi a mačičkami z ulice sme budovali ďalšie koterce a výbehy. Vďaka finančnej pomoci sme v roku 2008 dokázali vybudovať inžinierske siete, postupne sme zrekonštruovali jednu zo schátralých budov. Každým rokom sme sa snažili ďalej zlepšovať podmienky pre zvieratká. Vďaka 2% z dane sme postupne kupovali zateplené unimobunky, ktoré vykurujeme elektrickými ohrievačmi, aby mohli byť malí a krátkosrstí psíkovia počas zimy v teple.

Od roku 2015 sa v našom útulku permanentne nachádza okolo 200 psíkov, ďalších približne 50 psíkov a mačičiek máme v dočasných opaterách. Útulkáčom zabezpečujeme komplexnú veterinárnu starostlivosť, odčervenie, vakcínovanie, čipovanie, kastrovanie i náročné vyšetrenia a operácie. Pre našich útulkáčov maximum.

V rámci našich možností sa snažíme pomáhať zvieratkám aj mimo nášho útulku, od roku 2013 navštevujeme bezdomovcov so psíkmi, pomáhame s veterinárnymi ošetreniami, s kastráciami a krmivom, zároveň sa snažíme pomôcť aj ľuďom bez domova šatstvom, ktoré nám pomáhajú zaobstarávať dobrovoľníci. Hoci sme útulok pre zvieratká, nedržíme sa motta „milujem zvieratká a neznášam ľudí“, ale držíme sa myšlienky J.A. Komenského  „Komukoľvek môžeš pomôcť, pomôž mu rád, i celému svetu. Už dávno sa hovorí, že slúžiť a pomáhať sú vlastnosti vznešených pováh.“

"Útulkáči" z U.V.P.

<a href= Jesika " loading="lazy">
<a href= Aiwa " loading="lazy">
<a href= Asterix " loading="lazy">
<a href= Toby " loading="lazy">
Malá farma
Malá farma